RÜYALARIN SİMGE DİLİ
  

RÜYALARIN SİMGE DİLİ OLAN ATASÖZLERİ VE DEYİMLERİN HEPSİNE İHTİYACIMIZ VAR. 

 

Bazı atasözleri ve deyimlerin birbirleriyle çelişkili ya da hoş olmayan anlamlar taşıdığını, bunların ne kadar saçma ve gereksiz olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Türk Dil Kurumu bile yıllar önce bazı deyimleri kadını aşağılayan anlamlar taşıdığı için onları dilimizden çıkaracağını açıklamıştı ve herhalde düşündüklerini yaptılar. Çünkü kurumun www.tdk.org.tr adresinden ulaşabileceğiniz sitesinde bazı atasözleri ve deyimleri bulamadım. Onlara sadece birer sözcük kalıbı olarak baktığınızda bu fikre katılabilirsiniz. Ama onların birer rüya dili simgesi olduğunu fark ettiğinizde hepsine ihtiyacımız olduğunu göreceksiniz.

 

Mesela EKSİK ETEK ve KAŞIK DÜŞMANI deyimlerine bir bakalım.

 

EKSİK ETEK:

Eteği belinde deyimi hamarat, çalışkan kadın anlamına gelmektedir. Bu deyimden anlaşılacağı üzere etek kadının becerisini ve hamaratlığını göstermektedir. Eksik kelimesi bildiğiniz gibi bir bölümü olmayan, natamam demektir. Eksik etek deyiminin anlamı çok becerikli olmayan, yaptığı işte kusurlu olan anlamına gelebildiği için rüyada birisinin eteğinin eksik olduğunu görmek bir kadının yaptığı işte yeterince becerikli olmadığını düşünmek anlamına gelir.

 

KAŞIK DÜŞMANI:

Bu deyim ekmek düşmanı deyimi ile aynı anlama sahiptir. Ekmek kelimesinin gerek sözlük anlamı gerekse deyimlerdeki anlamı insanın işi ve kazancıdır. 

Bu durumda KAŞIK DÜŞMANI deyiminin açıklaması erkeğin çalışmayan eşi, karısı olacaktır. Yani çalışmamasına rağmen fazla harcamalarda bulunan eve ekonomik katkıda bulunmayan kadın anlamına gelir. Mesela çalışmayan, evine katkıda bulunamayan, buna rağmen harcamalarda bulunan hanımların, rüyalarında yerdeki kaşığı ayakları ile ezmeye çalıştığını gördüğünü anlatan örneklerle karşılaştım. 

 

Bu sistemi çözmeye çalışırken bir simgeye ait birden fazla atasözü ve deyim  bulunması, yorum yaparken beni oldukça düşündürüyordu. Bazı atasözlerinde simgeler birbiriyle tezat açıklamalar içeriyor gibi görünüyordu. Hangisinin beni doğru sonuca götüreceğini seçmeye çalışıyordum. Her bir açıklamanın ayrı ayrı simge yorumuna uyduğunu farkettikçe anladım ki aslında hepsi bir bütünün parçalarıydı ve simgeler bu şekilde anlam çeşitliliğinden dolayı daha fazla bilgiyi üzerinde taşıyabiliyordu. Yani eğer bir simgeye ait birden fazla atasözü ve deyim bulunuyorsa en doğru yorum, bu açıklamaların toplamının oluşturduğu sonuç yorum oluyordu. Tabi ki bu toplamın içine simgelerin mecaz anlamlarını da katmak gerekiyordu. Bu yüzden doğru rüya yorumu için onların hepsine ihtiyacımız var. 

 

Örneğin, çelişkili gibi görünen “Öfke baldan tatlıdır” “Öfke ile kalkan zararla oturur” ve “Öfkede akıl olmaz” atasözlerinin açıklamalarına bir bakalım.

 

ÖFKE BALDAN TATLIDIR: Sinirlendirici bir durum karşısında  bağırıp çağırmak, içini boşaltmak, insana ferahlık, dahası zevk veren tatlı bir şeydir

ÖFKE İLE KALKAN ZARARLA OTURUR: Kişi öfkeli zamanında duygusunun etkisi altındadır. İyi düşünemez; yaptığı taşkınca işin nasıl bir sonuç doğuracağını hesap edemez. Sonunda bu ölçüsüz, yanlış davranışının zararını görür.

ÖFKEDE AKIL OLMAZ: İnsan öfkelenince mantıklı düşünemez, akılsızca işler yapar.

 

Bu açıklamalardan şöyle bir toplam sonuç çıkar:

 

SONUÇ YORUM: İnsanın sinirlendiği zaman bağırıp çağırması, içini boşaltması kişiye hoş görünebilir ya da kişi öfkenin cazibesine kapılabilir ama unutmamalıdır ki öfke anında kişi sağlıklı düşünemez ve bu sırada yanlış davranışlarda bulunabilir. Sonuçta kendisi zararlı çıkar. 

 

Yani rüyanızda öfkelendiğinizi görmek, ufukta sizi öfkelendirecek bir olayın habercisidir ve bu olayı yaşarken kendinize yeterince hakim olamazsanız sağlıklı düşünemeyebileceğiniz,  sonuçta sizin zararlı çıkabileceğiniz konusunda dikkat uyarısıdır. 

 

 

 
Diğer Makaleler
 
KOÇ BOĞA İKİZLER YENGEÇ ASLAN BAŞAK TERAZİ AKREP YAY OĞLAK KOVA BALIK
copyright © Dilek Evren .Tüm hakları saklıdır ve Dilek Evren'e aittir.